Artykuły

Każdy zwierz ma dwa końce

Noskowiczki i Noskowicze, lato, które (miejmy nadzieję) zagościło w Krośnie na dobre, trochę rozleniwia nasze szare komórki. Być może i Wy przez momencik krótki jak mrugnięcie okiem pomyśleliście, że w czerwcu lepiej jest biegać po podwórku i szukać przygód, niż czytać książki. Bo książki, no cóż, są tak mało zaskakujące...

Jeśli tak myślicie (choć mam nadzieję, że jednak nie do końca. Przecież wiadomo, że niektóre przygody wiążą się ściśle z czytaniem książek), to mylicie się! A żeby to udowodnić, opowiem Wam o absolutnie zaskakującej książce. Książce, która jest skandaliczna i szokująca! Książce, która może nawet według niektórych dorosłych absolutnie nie jest przeznaczona dla dzieci! Książce o zwierzętach, a raczej o ich… pupach, zwanych inaczej tyłkami. Jak również o zwierzęcych kupach i siuśkach, a także o puszczaniu bąków… Szykuje się po prostu ostra jazda bez trzymanki! Zapinajcie pasy!

pupy-ogonki-i-kuperki-okl

Mikołaj Golachowski

Pupy, ogonki i kuperki

Wydawnictwo Babaryba
Warszawa, 2017

Książkę możecie wypożyczyć
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41)

Czy macie w domu jakieś zwierzęta? Rybki, psa albo kota? Jeśli tak, to pewnie wiecie, że na przykład w przypadku psa, jego ogon i w ogóle tylna część ciała jest bardzo aktywna. Wystarczy, że wchodzicie do mieszkania po dłuższej nieobecności, a już psi ogon rusza w szaleńczy taniec radości (niestety, posiadacze kotów takich powitań mogą tylko pozazdrościć – żaden szanujący się kot nie będzie wymachiwał swoim ogonem na widok właściciela). A jak pies wita innego psa? Też przez tylną część ciała. Psy po prostu obwąchują nawzajem swoje pupy. Pewnie niektórzy z was powiedzą, że to dość obrzydliwy zwyczaj. Ale pamiętajcie, że psy mają bardzo wyczulony węch, a psi tyłek pełen jest zapachów, które zawierają informacje na przykład o tym, czy pies jest dziewczyną czy chłopakiem, czy jest zdrowy i co jadł na obiad. Kiedy więc zobaczycie, jak wasz czworonóg na spacerze podbiega do innego psa i zaczyna go obwąchiwać pod ogonem, wyobraźcie sobie, że jest tak, jakby mówił: „Cześć! Czuję, że jesteś piękną i zdrową dziewczyną. I w dodatku na śniadanie jadłaś psie chrupki. Smakowały?” Czy koty robią tak samo? Ależ skąd. Koty to bardzo skryte zwierzęta i raczej nie życzą sobie, żeby obcy mieli dostęp do informacji o ich prywatnym życiu. Dlatego tak wiele uwagi poświęcają higienie swojej pupy – każdy posiadacz kota wie, że jego pupil myje ją praktycznie przez cały dzień. Bo czysta pupa = brak zapachów z informacjami. A ryby? Co prawda w książce „Pupy, ogonki i kuperki” Mikołaj Golachowski nie pisze nic o mieczykach, neonkach i welonkach, czyli mieszkańcach domowych akwariów, ale za to zdradza, że na przykład śledź również wykorzystuje swoją pupę do komunikacji z innymi śledziami. Jeśli chce coś powiedzieć kolegom płynącym za nim, wypuszcza z otworu w pobliżu odbytu powietrze, którego bąbelki są wiadomością dla reszty śledzi w ławicy. Wygląda to tak, jakby puszczał bąki! A inne śledzie wcale go za to nie ganią, ale cieszą się, że kolega miał im coś do powiedzenia .

pupy-ogonki-i-kuperki-ss

Moi drodzy, książka o pupach, ogonkach i kuperkach nie opowiada tylko o zwierzętach domowych. Dowiecie się z niej również wielu fascynujących informacji o tyłku hipopotama i niedźwiedzia polarnego, o pancernej pupie wombata i ogonie kangura, który jest jak jego trzecia, niezwykle muskularna, noga. Poznacie zwierzęta, które w swojej pupie mają prawdzie armaty, pozwalające im strzelać… powiedzmy to wprost - kupą i siuśkami na wielkie odległości i w ten sposób odstraszać swoich wrogów (robi to na przykład pingwin!). Dowiecie się, że w świecie przyrody pupy można w ogóle nie mieć. Że można mieć ją kolorową i świecącą, a także… śmiercionośną. No i w końcu ktoś powie nam całą prawdę o tym, jak to jest z wężem – gdzie zaczyna się jego ogon i czy pupa węża jest na jego końcu? (No, dobrze, zdradzę wam, że wcale nie!)

O tym, że świat zwierząt jest fascynujący nikogo nie trzeba jakoś specjalnie przekonywać. Ale książka Mikołaja Golachowskiego udowadnia, że im wnikliwiej mu się przyglądamy, tym więcej tajemnic on przed nami odkrywa. Dzięki takim książkom widok migającej pupy świetlika już nigdy nie będzie nieważny!

Zanim jednak zaczniecie swoje letnio-wakacyjne obserwacje przyrodnicze, poświęćcie jeszcze chwilkę na gimnastykę szarych komórek. Przygotowałam dla was krotki quiz o zwierzętach, którego rozwiązanie po przeczytaniu książki „Pupy, ogonki i kuperki” będzie proste jak bułka z masłem. Rozwiązanie (np. 6-a) wpiszcie w formularz i wyślijcie do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Na autorów prawidłowych odpowiedzi, jak co miesiąc, czekają nagrody!

 

 1. Czy pingwin i niedźwiedź polarny mieszkają w tym samym miejscu?
  a) tak
  b) nie
 2. Czy paw jest krewnym bażanta?
  a) tak
  b) nie
 3. Czy orka to ryba?
  a) tak
  b) nie
 4. Czy konik morski to ryba?
  a) tak
  b) nie
 5. Czy sarna to żona jelenia?
  a) tak
  b) nie

 

Moi Drodzy, na pytaniu o żonę jelenia kończymy nasze spotkanie. Nie zatrzymuję was dłużej przed monitorem. Idźcie czytać książki i odkrywać świat! Pamiętajcie tylko o naszym kolejnym, lipcowym spotkaniu na stronie Z Noskiem w Książce! Do zobaczenia!

Parę słów dla dorosłych

Mikołaj Golachowski - doktor nauk biologicznych, ekolog i podróżnik w fascynujący sposób opowiada o świecie zwierząt. Przywołując zaskakujące fakty przyrodnicze, zaciekawia czytelników swoich książek i zachęca ich do zgłębiania wiedzy i bacznego obserwowania otoczenia - nawet przelatująca osa czy kryjący się w zakamarkach pająk mogą nam wiele zdradzić swoim zachowaniem. Dla zainteresowanych tematem mamy dobrą wiadomość – oprócz „Pup, ogonków i kuperków” Golachowski napisał również „Gęby, dzioby i nochale”. Zapraszamy więc do biblioteki i życzymy przyjemnej lektury!

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Początek strony