Artykuły

Starzy przyjaciele

Kochani, godzina po godzinie, dzień po dniu zmierzamy do końca wakacji. Ale niech Wam nie będzie przykro z tego powodu. Bo chociaż wytchnienie od codziennych obowiązków to coś, co raz na jakiś czas należy się każdemu, to przecież dobrze jest w końcu powrócić z wakacyjnych wędrówek. Do domu, do własnego łóżka, do ulubionego kubka, z którego pijemy poranne kakao (albo mleko, albo herbatę), do ukochanego pluszowego misia... No właśnie! Wróćmy więc podczas naszego sierpniowego spotkania z książką do starego, a nawet baaardzo starego (w zeszłym roku skończył 90 lat!) pluszowego niedźwiadka. Oraz do jego kompanów ze Stumilowego Lasu – Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Tygryska, Kangurzycy z Maleństwem, Sowy Przemądrzałej i oczywiście Krzysia. Zapraszam was na spotkanie z Kubusiem Puchatkiem!

Nowe przygody Kubusia Puchatka - okładka

Paul Bright, Brian Sibley,
Jeanne Willis, Kate Saunders


Nowe przygody Kubusia Puchatka

Wydawnictwo Znak
Kraków, 2017

Książkę możecie wypożyczyć
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41)
i Filii nr 4 (ul. Krakowska 124)

Kubuś Puchatek urodził się w 1926 r. Jego „tatą” był angielski pisarz, pan Alan Alexander Milne, który napisał o Puchatku dwie książki: „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”. Pan Milne wymyślił Puchatka i jego przyjaciół, gdy patrzył na pluszowe zabawki, którymi bawił się jego synek Christopher (czyli książkowy Krzyś). Ciekawe, czy przypuszczał, że opisując niesamowite przygody mieszkańców Stumilowego Lasu, zapewni sobie miejsce w historii literatury dla dzieci. I to na wieki wieków! Bo przecież i pan Alan i jego syn Christopher już nie żyją, pluszowymi zabawkami chłopca od dawna nikt się nie bawi (od 1987 roku są one na wystawie w bibliotece publicznej w Nowym Jorku – jeśli kiedyś tam będziecie zobaczcie je koniecznie!), a Kubuś Puchatek – i ten książkowy, i ten filmowy ma się świetnie. Jego przygody są wciąż czytane i oglądane przez dzieciaki na całym świecie. Właśnie ukazała się książka z czterema zupełnie nowymi opowieściami ze Stumilowego Lasu.

Nowe przygody Kubusia Puchatka - strony

Paul Bright napisał historię o tym, jak jesienią Krzyś przygotowywał się do przedstawienia szkolnego o świętym Jerzym, który zabił smoka, a Puchatek i Prosiaczek zastanawiali się, co zrobią, gdy smok (nie ten od świętego Jerzego, bo tamten był już zabity, ale inny, jak najbardziej żywy) przywędruje do Stumilowego Lasu.

Brian Sibley opisał zimowe spotkanie Kubusia z Pingwinkiem. Zresztą nie był to jedyny gość, który odwiedził Las. Do Krzysia z wizytą przyjechała pewna Aneczka – a przynajmniej tak myśleli Kubuś, Prosiaczek, Królik i Sowa, gdy przeczytali kartkę zostawioną przez Krzysia: „JEST. NAS ANECZKACH. K.”

Jeanne Willis jest autorką wiosennego opowiadania w którym Kłapouchy ma ogromny problem. Jest przekonany, że w Stumilowym Lesie zamieszkał Inny Osiołek, który ma chrapkę na jego oset. Puchatek i Prosiaczek postanawiają bez wahania, że pomogą przyjacielowi, wytropią Innego Osiołka i poproszą go grzecznie, żeby nie zjadał ostu.

Kate Saunders z kolei wymyśliła letnią historię o tym, jak Puchatek i Prosiaczek, zafascynowani przeczytaną przez Krzysia książką o Przyprawie Nilu, postanawiają poszukać Przyprawy Strumyka przepływającego przez Las. Ale nie jest to takie proste, bo przecież podczas poszukiwania Przyprawy można natknąć się na rozzłoszczonego Hohonia.

Moi kochani, jestem pewna, że podczas czytania „Nowych przygód Kubusia Puchatka” nie tylko będziecie świetnie się bawić, ale i przekonacie się, że jakkolwiek poznawanie nowych przyjaciół (tak, jak czytanie nowych książek) jest godne pochwały, to jednak nie wolno przy tym zaniedbywać starych przyjaciół (i warto czasem wrócić do lektury ulubionych książek).

Niech to będzie podsumowanie naszego sierpniowego spotkania na stronie Z Noskiem w Książce!

Na sam koniec, jak zawsze – zadanie dla waszych szarych komórek! Każdy, kto choć trochę zna Kubusia Puchatka, wie, że uwielbia on przekręcać różne słowa (co często prowadzi do zabawnych nieporozumień). Wystarczy, że zmieni w wyrazie jedną literę, a już zmienia się jego znaczenie (jak wtedy, gdy Przeprawa staje się Przyprawą). Wy też bądźcie jak Puchatek! W podanych niżej wyrazach wymieńcie jedną literę, tak, by stworzyć zupełnie nowe wyrazy (na przykład: LAS po wymianie A na O stanie się LOSem). Jeśli możliwa jest wymiana kilku liter (na przykład BUT może stać się BATem albo BUKiem), to od was zależy, którą wymienicie. Możecie też oczywiście podać kilka wersji. Rozwiązania wpiszcie w formularz i wyślijcie do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Czekają na was nagrody książkowe!

Moi Drodzy, choć bardzo niechętnie, jednak muszę pożegnać się z Wami i z Puchatkiem. W końcu czytanie o książkach nie jest tak ważne, jak czytanie książek, więc zmykajcie już z naszej strony internetowej i biegnijcie do biblioteki wypożyczyć „Kubusia Puchatka”, albo „Chatkę Puchatka”, albo „Nowe przygody KLubusia Puchatka”, a najlepiej wszystkie trzy! I czytajcie! Oraz ciszcie się ostatnim miesiącem wakacji i wypoczywajcie przed powrotem do szkoły. No, i pamiętajcie, że na początku września czekają na was nie tylko nauczyciele, koleżanki i koledzy ze szkoły, ale również całkiem nowa książka na stronie Z Noskiem w Książce! Do zobaczenia!

Parę słów dla dorosłych

Misia o małym rozumku znają wszystkie dzieci, wszystkie też go kochają, dlatego nie trzeba specjalnie zachęcać do sięgania po książki o Kubusiu Puchatku. Warto jednak, by nie były to jedynie bogato ilustrowane opowiadania sygnowane przez Disney’a (choć oczywiście mają one swój urok i są jak najbardziej odpowiednie, zwłaszcza dla najmłodszych). „Nowe przygody Kubusia Puchatka” z ilustracjami Marka Burgessa inspirowanymi stylem E.H. Sheparda mogą stać się znakomitą okazją do sięgnięcia po raz pierwszy, bądź odświeżenia klasycznych opowieści A.A. Milne’a. Naprawdę warto!

 

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2018
P W Ś C P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony