Artykuły

Do pracy!

Oj, poleniuchowałoby się jeszcze… pospało do późna, powoli zjadło śniadanie i wybiegło na calutki dzień na podwórko… A tu rano terkot budzika, wypijane w pośpiechu kakao i wędrówka do szkoły (często pod parasolem, bo to czas jesiennej szarugi). Kartkówki, odpytywanie i zadania domowe. Po co to wszystko? Po co w ogóle chodzić do szkoły? Mam nadzieję, że odpowiedź na to jakże ważne dla każdego młodego człowieka pytanie znajdziecie w naszej jesiennej noskowej książce „Basałyk i Psotka idą do pracy”, którą napisała pani Małgorzata Żółtaszek, a zilustrował Paweł Pawlak.

Basałyk i Psotka idą do pracy - okładka

Małgorzata Żółtaszek

Basałyk i Psotka idą do pracy cz. 1 i 2

Wydawnictwo Poradnia K
Warszawa, 2015 i 2016

Książkę możecie wypożyczyć
w Oddziale dla Dzieci (ul. Wojska Polskiego 41)
i Filii nr 4 (ul. Krakowska 124)

Zaczyna się od tego, że Psotka i jej młodszy brat Basałyk ze zdziwieniem zauważają, że podczas gdy oni w sezonie letnim odpoczywają od szkoły i przedszkola – ich rodzice codziennie rano wychodzą do pracy. Muszą tam robić coś fascynującego, skoro nie chcą mieć ani ferii zimowych, ani wakacji. Tylko co? No, i dlaczego, skoro zajmują się absolutnie odlotowymi sprawami, czasem wydają się niezbyt zadowoleni, zdenerwowani i zmęczeni? Mama Psotki i Basałyka pracuje w korporacji, tato zaś jest weterynarzem. Ale co to tak naprawdę znaczy? Żeby się dowiedzieć trzeba po pierwsze – uważnie słuchać dorosłych (na przykład mamy, która często opowiada o tym, że pracuje nad projektem i spotyka się ze swoimi współpracownikami na mitingach). Po drugie – o wszystkie rzeczy, które są niejasne, warto zapytać babcię Elę i dziadka Janka, którzy opiekują się rodzeństwem podczas wakacji. No i wreszcie po trzecie – zamiast poprzestawać na informacjach teoretycznych, należy się przekonać, jak praca w danym zawodzie wygląda w praktyce. Wystarczy do tego miejsce w pokoju, zaproszeni do zabawy koleżanki i koledzy z podwórka (a jeśli wyjechali na wakacje mogą zostać zastąpieni przez… lalki i pluszowe misie) i odrobina wyobraźni.

Basałyk i Psotka idą do pracy - strony

Psotka i Basałyk, babcia i dziadek, ciocia Agnieszka i wujek Tomek, Dorotka i Krzyś, Ala i Kasia próbują swoich sił w pracy w korporacji, zamieniają pokój w urząd pocztowy, salon kosmetyczny, a nawet szpitalny oddział chirurgiczny. Nad morzem urządzają swoją własną galerię sztuki i telewizję a jako pracownicy wydziału dochodzeniowo-śledczego prowadzą oględziny miejsca zdarzenia. I tylko w jednej kwestii, a mianowicie pracy w domu, nie potrzebują specjalnych przygotowań. Ale też i ona budzi najwięcej wątpliwości. Bo czy to w ogóle jest praca?

Praca w domu, praca w domu
Po co taka praca komu?
Czy jest łatwa, czy też trudna?
Czy ciekawa? Może nudna?
Czy dla dziewczyn przeznaczona?
– Ma ją zrobić mama? Żona?
Czy to byłby koniec świata,
Gdyby zajął się nią tata?

No właśnie! A wy jak myślicie? Z pracą w domu jest trochę tak, jak z chodzeniem do szkoły. To może i niezbyt lubiany obowiązek, ale jednak bez niego życie wprost nie byłoby możliwe. Wyobraźcie sobie mieszkanie, którego nikt nie sprząta, w którym nikt nie podlewa kwiatków ani nie wyrzuca śmieci. A teraz wyobraźcie sobie, jak wyglądałaby wasza okolica, gdyby nikt z mieszkańców nie potrafił czytać ani pisać, nie znał zasad, np. ruchu drogowego, albo nie wiedział ile jest 2+2. Ani w niesprzątanym domu, ani w kraju, w którym ludzie nie potrafiliby nic zrobić, nie dałoby się mieszkać. Pomyślcie o tym, gdy w kolejny zimny i szary poranek będziecie marudzili przed wyjściem do szkoły.

Kochani, „Basałyk i Psotka idą do pracy” to książka bardzo pouczająca i zabawna. Ale jest jeszcze jeden jej walor, o którym koniecznie trzeba wspomnieć. Są nim ilustracje. Pan Paweł Pawlak zrobił je w tak pomysłowy sposób, że podpowiadają one, jak skonstruować ekspres do kawy z tekturowego pudła i plastikowych nakrętek od butelek, albo strażacki aparat oddechowy z plecaka i pojemnika po jogurcie. To bardzo kreatywne rozwiązania! Mam nadzieję, że zainspirują was do własnych poszukiwań ciekawych pomysłów na zabawę, która jest równocześnie nauką i pracą.

Aby wprawić się w kreatywności przygotowałam dla Was specjalne zadanie. Na ilustracji poniżej widzicie cztery przedmioty, które mogą być używane przez reprezentantów różnych zawodów. Postarajcie się wymienić ich jak najwięcej. Wpiszcie wszystkie pomysły, jakie przyjdą wam do głowy w formularz i wyślijcie do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, by wziąć udział w losowaniu nagród. Powodzenia!

Basałyk i Psotka idą do pracy - łamigłówka

 

Moi Drodzy, na łamigłówce jak zwykle kończymy nasze książkowe spotkanie. Ale już w październiku na stronie Z Noskiem w Książce pojawi się kolejna bohaterka w okładkach. Ja już nie mogę się doczekać, a wy? Do zobaczenia!

Parę słów dla dorosłych

Książka Małgorzaty Żółtaszek o przygodach sympatycznego rodzeństwa cieszy się dużym powodzeniem i zbiera mnóstwo pochlebnych recenzji. Nie tylko w przystępny sposób objaśnia specyfikę wybranych zawodów, ale i obala stereotypy związane z pracą wykonywaną tylko przez kobiety lub tylko przez mężczyzn, bądź z niedocenianą pracą w domu. Książkę zlustrował Paweł Pawlak, który za swoje prace został w 2015 r. nagrodzony przez IBBY. Polecamy!

 

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Początek strony