Artykuły

Polecane nowości - maj

BANIEWICZ, Elżbieta: Dżanus : dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego. – Warszawa : Marginesy, 2016.

baniewicz-dzanusJanusz Głowacki należy do grona Polaków, którzy odnieśli sukces za granicą. Stan wojenny zastał go w Londynie, skąd pisarz zdecydował się nie wracać. W 1982 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych i osiadł w Nowym Jorku. Tam zasłynął jako wybitny dramatopisarz, a jego sztuki, m.in. „Kopciuch”, „Fortynbras się upił”, „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku”, zyskały wielkie uznanie publiczności. Co przesądziło o jego sukcesie i sławie? Czy talent? A może raczej barwne życie obyczajowe, jakie przez wiele lat prowadził Głowacki? Elżbieta Baniewicz, krytyk teatralny, autorka biografii i esejów, w swojej najnowszej książce pt. „Dżanus” skupia się głównie na dorobku artystycznym Głowackiego, celowo pomijając milczeniem pikantne szczegóły z jego życia prywatnego. Zawiedzie się więc każdy, kto liczył na smaczki z życia artystów w socjalistycznej Polsce i na emigracji. Ci natomiast, którzy chcą poznać genezę utworów Głowackiego – dramatów i powieści, która wypływa z jego sposobu widzenia świata, poczują się w pełni usatysfakcjonowani. Czytelnicy „Dramatycznych przypadków Janusza Głowackiego” dzięki Elżbiecie Baniewicz będą mogli rozebrać na czynniki pierwsze treść utworów pisarza i zastanowić się, jaki wpływ wywarła na nie rzeczywistość w której powstawały i jak one z kolei, poprzez swoich odbiorców, zmieniały i kształtowały rzeczywistość. Warto wspomnieć, że książka Elżbiety Baniewicz jest solidnie udokumentowana i bogato ilustrowana fotografiami, zwłaszcza z prób i przedstawień teatralnych. Polecamy!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


BOURDEAUT, Olivier: Miłość i inne nieszczęścia. – Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2017.

bourdeaut-milosc-i-inne-nieszczesciaDebiutancka powieść Oliviera Bourdeauta osiągnęła we Francji status bestsellera. Czy podobny sukces odniesie w Polsce? To zależy od Państwa. Jeśli szukacie w książkach szczypty magii, życiowej mądrości i nietuzinkowych bohaterów, to powieść „Miłość i inne nieszczęścia” jest właśnie dla Was. Narrator, mały chłopiec opowiada o swojej rodzinie. A jest o czym. Jego matka wymaga, żeby codziennie zwracać się do niej innym imieniem, ona sama zaś do wszystkich (nawet do męża i syna) mówi używając formy pani/pan. Hoduje egzotycznego ptaka i kocha tańczyć. Ojciec, Juliusz, pisze książki, choć nieobce mu są również inne, nawet najbardziej zwariowane zawody (np. polowanie na muchy przy użyciu harpuna). Życie rodzinne wypełnione jest zabawą, partiami warcabów rozgrywanymi na czarno-białej podłodze przedpokoju, urządzanymi dla nieprzeliczonych tłumów gości przyjęciami. Nie ma w nim tak przyziemnych spraw, jak praca na etacie w określonych godzinach, czy chodzenie do szkoły, albo otwieranie korespondencji (nawet tej z urzędu podatkowego). To beztroskie życie opisuje nie tylko chłopiec. Również jego ojciec w swoim pamiętniku utrwala codzienność. Jednak „dorosła” wersja życia niezwykłej rodziny jest zaprawiona kroplą goryczy: postępującą chorobą psychiczną żony i piętrzącymi się problemami finansowymi. Wydaje się, że nawet miłość nie będzie w stanie ich pokonać. A może jednak to niezwykłe, szczere i głębokie uczucie, jakie łączy całą trójkę, okaże się lekiem na całe zło. Zachęcamy do lektury!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


NAPIÓRSKA, Agata: Jak oni pracują : rozmowy o pracy, pasji i codziennych sprawach polskich twórców. – Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2017.

napiorska-jak-oni-pracujaNiektórzy z nich pracują jak na etacie: osiem godzin, od ósmej do szesnastej przez kilka miesięcy. Inni dużo intensywniej, praktycznie całą dobę, za to krócej – kilka tygodni. Jedni swoją twórczość uprawiają w zamieszkiwanych przez siebie przestrzeniach – między kuchnią a łazienką, drudzy cenią sobie zmianę otoczenia, np. wyjazdy do domów pracy twórczej. Albo czekają na olśnienie i poddają się natchnieniu, albo stawiają znak równości między twórczością a rzemiosłem i w mozole zmuszają słowa, barwy, faktury i kształty do posłuszeństwa swojej woli. Czasem potrzebują do tego ciszy i ładu, kiedy indziej potrafią zbagatelizować chaos rzeczywistości i odciąć się od niego. Odpoczywają gotując, pracując w ogrodzie, oglądając seriale, albo nie robiąc nic. I choć swoje zajęcia traktują bardzo profesjonalnie, to nawet oni w procesie twórczym niekiedy docierają do punktu, w którym po prostu im się nie chce… Agata Napiórkowska, dziennikarka i tłumaczka, przepytała ponad sześćdziesiąt osób, przedstawicieli polskiej sceny literackiej i artystycznej (m.in. Joannę Bator, Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, Łukasza Orbitowskiego, Jerzego Pilcha, Bohdana Butenkę, Edwarda Lutczyna, Roberta Glińskiego, Łukasza Łuczaja, Zbigniewa Lwa-Starowicza). Opowiedzieli jej o swoim życiu i twórczości, zdradzili tajniki warsztatu. „Jak oni pracują” to książka, która nie tylko pozwala zajrzeć za drzwi pracowni wybitnie utalentowanych ludzi, ale też inspiruje i zachęca do poszukiwań własnych dróg do sukcesu. Gorąco polecamy!

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


PINBOROUGH, Sarah: Co kryją jej oczy. – Warszawa : Prószyński Media, 2017.

pinborough-co-kryja-jej-oczyMałżeństwo, które przechodzi kryzys. I ta trzecia, która staje na drodze mężczyzny. Klasyczny trójkąt? Nie do końca. Louise, trzydziestoparoletnia samotna matka, sekretarka w klinice medycznej z trudem wiążąca koniec z końcem, poznaje w barze przystojnego mężczyznę, który wyraźnie jest nią zainteresowany. Wkrótce jednak okazuje się, że David – nieznajomy z baru, jest żonatym lekarzem psychiatrą i nowym przełożonym Louise. Tym samym, choć fascynujący, staje się nieosiągalny. Zrezygnowana Louise musi pogodzić się z tym, że w jej życiu nic się zmieni, tym bardziej, że nie ma żadnych szans w konkurencji z Adele – piękną, dystyngowaną żoną Davida. Jakież więc jest jej zaskoczenie, gdy Adele nawiązuje z nią znajomość i wkrótce zacieśnia relację. Niedoszła kochanka i zaniedbana żona zaprzyjaźniają się. Nie wie o tym David, który spotykając się z Louise w pracy, wciąż okazuje jej zainteresowanie wykraczające poza stosunki służbowe. Każde z małżonków zaczyna zwierzać się kobiecie ze swoich problemów. Z tych dwóch opowieści wyłania się mocno niepokojący obraz zaburzonego związku, a Louise z dnia na dzień czuje się coraz bardziej manipulowana przez dwoje bardzo bliskich jej ludzi. Któreś z nich kłamie i ma niecne zamiary – względem współmałżonka i Louise. Ale które? Czy kobieta odkryje prawdę, zanim będzie za późno? Sarah Pinborough napisała thriller psychologiczny, który zebrał świetne recenzje i wiele rekomendacji takich tuzów literatury sensacyjnej, jak Harlan Coben czy John Connolly. Jesteśmy przekonani, że i Państwo z wielką przyjemnością odkryją tajemnicę tytułową powieści „Co kryją jej oczy”.

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


REBANKS, James: Życie pasterza : opowieść z Krainy Jezior. – Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017.

rebanks-zycie-pasterzaSfrustrowane pracą w korporacji i rozczarowane życiem w wielkim mieście śliczne młode kobiety z dnia na dzień porzucają swoje dotychczasowe życie i przenoszą się na wieś. Zrujnowaną chatę niewielkim nakładem sił i środków zamieniają w świetnie prosperującą kawiarnię. I oczywiście zakochują się w przystojnym mężczyźnie, wiodąc z nim wypełnione szczęściem życie w rytmie slow. Tak można by streścić wiele książek. Ale nie tę. „Życie pasterza” Jamesa Rebanksa to opowieść o… życiu pasterza. O zrywającym ze snu dźwięku budzika o godzinie 4:30. O strzyżeniu owiec – ciężkiej fizycznej pracy, w której liczy się siła, delikatność i szybkość (przeciętna norma to ostrzyżenie ok. 200 owiec dziennie). O sprawdzaniu tryków, wiążącym się z długimi podróżami. O handlu owcami i coraz większych trudnościach w utrzymywaniu się z hodowli. O zmęczeniu tak wielkim, że po powrocie z pastwisk, ma się siłę tylko na to, by dotrzeć do łóżka i zasnąć. O tradycyjnych rodzinach, w których z pokolenia na pokolenie to ojcowie decydują o przyszłości synów i w których zdobywanie wykształcenia wykraczającego poza umiejętność czytania i pisania uważa się za stratę czasu. A jednak jest w tej „opowieści z Krainy Jezior” wielki urok, który sprawił, że beletryzowany pamiętnik Rebanksa – nieskomplikowana historia prostych ludzi, którzy od pokoleń ciężko pracują, podbił światowe listy bestsellerów. Choć nie jest tak efektowny jak wymyślone historie sielskiego życia na wsi ma z nimi jednak coś wspólnego. To przebijające z każdej strony poczucie szczęścia wynikające z wykonywania sensownej, wartościowej pracy. Słusznie „Życiem pasterza” zachwycają się czytelnicy na całym świecie. Zachwyćcie się Państwo i Wy!

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej, Filii nr 3, Filii nr 4


Katalog literatury popularnonaukowej zakupionej i przekazanej do Biblioteki Głównej i filii miejskich Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w okresie VII-XII 2016 r. - 2016, nr 2 = 98

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Początek strony