Artykuły

Polecane nowości - kwiecień

FRANASZEK, Andrzej: Herbert : biografia. T. 1-2. – Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018.

franaszek-herbertNajnowsza książka Andrzeja Franaszka, krytyka literackiego i wykładowcy na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, to wielowątkowa, fascynująca opowieść o Zbigniewie Herbercie – jednym z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku.

W dwutomowej biografii – zawierającej prawie dwa tysiące stron – Andrzej Franaszek ukazuje nie tylko życie Zbigniewa Herberta, ale snuje też refleksje na temat jego twórczości. Oprócz wątków biograficznych czytelnik odnajdzie więc w książce fragmenty utworów Zbigniewa Herberta, opatrzone historycznym i literackim komentarzem autora biografii.

Andrzej Franaszek stara się pokazać Herberta jako „prawdziwego człowieka” – pełnego namiętności i pasji, a zarazem cierpiącego na ciężką chorobę psychiczną, co miało ogromny wpływ na jego życie prywatne oraz na jego twórczość.

Nie unika też tematów trudnych i kontrowersyjnych, opisuje np. burzliwe związki poety z kobietami czy konflikt z Czesławem Miłoszem.

Uwagę przyciągają zamieszczone w biografii materiały archiwalne, zdjęcia, notesy i szkicowniki Zbigniewa Herberta zawierające wiele cennych i nowych informacji o prywatnym i publicznym życiu poety.

Warto przeczytać biografię autorstwa Andrzeja Franaszka, by znaleźć odpowiedź na pytanie: Kim był Zbigniew Herbert – jako człowiek i jako poeta? (JŁ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 4


LISH, Atticus: Następne życie. – Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2018.

lish-nastepne-zycieZou Lei, nielegalna imigrantka z Chin, przybywa do Nowego Jorku, gdzie co dzień walczy o przetrwanie, aby uniknąć deportacji. Pracuje ponad siły w podrzędnych chińskich restauracjach w niebezpiecznej okolicy. Brad Skinner, młody Amerykanin, po powrocie z wojny w Iraku nie umie odnaleźć się w „normalnej” rzeczywistości. Odskocznią od traumatycznych wydarzeń wojennych są dla niego imprezy, leki i alkohol. Pewnego dnia drogi Zou i Brada się spotykają…

„Następne życie” nie jest historią o miłości, która mogłaby nadawać życiu sens. To antyromans – dwoje ludzi pokrzywdzonych przez los mimowolnie staje się częścią okrutnego świata, a świadomość tego odbiera im szansę na znalezienie wewnętrznego spokoju. Owszem, bohaterowie odkryją dzięki sobie nawzajem, czego tak naprawdę pragną, ale czy to wystarczy, aby rozprawić się z demonami przeszłości, zaakceptować bezwzględny świat i być szczęśliwym?

Atticus Lish w debiutanckiej powieści łączy wątki sensacyjne z fikcją i wnikliwą obserwacją mrocznej strony współczesnej Ameryki. Ukazuje aktualny, niepokojący obraz tej części amerykańskiego społeczeństwa, które jest skazane na beznadziejną egzystencję. (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


MORRIS, Heather: Tatuażysta z Auschwitz. – Warszawa : Marginesy, 2018.

morris-tatuazysta-z-auschwitzW 1942 r. Ludwig Eisenberg, słowacki Żyd, razem z pierwszym transportem więźniów trafił do KL Auschwitz. Podróżował w garniturze, krawacie, ponieważ uważał, że zawsze trzeba prezentować się elegancko. Znał kilka języków, miał doświadczenie w pracy w Bratysławie. Obozowa rzeczywistość szybko pozbawiła go złudzeń, nie odebrała mu jednak nadziei, że uda mu się przetrwać. Zbieg okoliczności (a może szczęście) spowodował, że został tatużystą w obozie. Naznaczał przybyłych więźniów numerami obozowymi. Podczas tatuowania kobiet zakochał się w jednej z nich. Nie znał jej imienia, zapamiętał jedynie wytatuowany numer obozowy. Miłość, pragnienie ocalenia siebie i ukochanej, dodawały mu sił w najtrudniejszych chwilach. Czy miał wyrzuty, że jednak praca, którą wykonywał służyła wrogowi? Czy cel uświęcał środki? Lale Sokołow, bo takie nazwisko przybrał po wojnie, opowiedział swoją historię siedemdziesiąt lat po jej zakończeniu, kiedy kobieta poznana w obozie, która została jego żoną, z którą spędził całe życie, już nie żyła. Dlaczego zrobił to tak późno? Jak powiedział autorce książki, śmierć i tęsknota za ukochaną skłoniły go żeby opowiedzieć tę historię. Chciał się nią podzielić, żeby „nigdy więcej się to nie wydarzyło”. Niektórzy dopatrują się wyrzutów sumienia, w końcu w KL Auschwitz pracował dla niemieckich nazistów. Ale czy możemy oceniać zachowanie ludzi w obozie, żyjąc w bezpiecznym i wygodnym świecie? „Tatuażysta z Auschwitz” to jedna z tych książek, którą każdy powinien przeczytać. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 7


PUZYŃSKA, Katarzyna: Nora. – Warszawa : Prószyński, 2018.

puzynska-noraNocą, leśną drogą, fiatem Cinquecento jedzie kobieta z sześcioletnim synem. Dochodzi do wypadku, w którym oboje giną. Ponieważ we krwi kobiety badanie wykazuje alkohol sprawa jest oczywista – kobieta była sprawcą wypadku. Policja zamyka postępowanie, wszystko wydaje się oczywiste. Ale czy na pewno? Mija dwadzieścia lat, w szpitalu psychiatrycznym i okolicznych miejscowościach dochodzi do kilku zabójstw. Dochodzenie prowadzą policjanci z posterunku w Lipowie i, na własna rękę, zaprzyjaźniona z nimi psycholog Weronika Nowakowska. Czy wszystkie morderstwa popełnił ten sam sprawca? A może na ternie działa kilku sprawców? Jaką tajemnicę skrywa komendant policji i jego rodzina?

Wielowątkowa powieść, która łączy elementy klasycznego kryminału, powieści obyczajowej z bardzo rozbudowaną charakterystyką psychologiczną bohaterów, w końcu autorka jest z wykształcenia psychologiem. Katarzyna Puzyńska, to jedna z dwóch najchętniej czytanych autorek kryminałów w Polsce, porównywana do Camilii Lackberg. „Nora” to kolejny tom kryminalnego cyklu, którego bohaterami są policjanci z posterunku w Lipowie i Klementyna Kopp, doświadczona, emerytowana policjantka, obdarzona intuicją i głęboko ukrywaną empatią. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 1, Filii nr 3, Filii nr 4


SEIERSTAD, Asne: Dwie siostry. – W.A.B. – Grupa Wydawnicza Foksal, 2018

seierstad-dwie-siostryAsne Seierstad, norweska dziennikarka, reporterka i pisarka, autorka wstrząsającego „Jednego z nas”, powraca do tematu fanatyzmu i terroryzmu. Opowiada historię dwóch somalijskich nastolatek – szesnastoletniej Leili i dziewiętnastoletniej Ayan, które w październiku 2013 roku uciekają z domu (z norweskiego miasta Rykkinn) i wyruszają w podróż do ogarniętej wojną Syrii, by wesprzeć działania Państwa Islamskiego. W ślad za córkami jedzie zrozpaczony ojciec – Sadiq.

Pisarka przedstawia nie tylko losy dwóch sióstr, ale opisuje też smutek i zaskoczenie pozostałych członków rodziny, szczególnie matki Sary i jej osiemnastoletniego syna Ismaela, którzy nie mogą pogodzić się z decyzją sióstr. Historia Leili i Ayan opowiedziana jest w nietypowy sposób, bowiem autorka opiera się nie na relacji bohaterek, ale na przekazach świadków – rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, nauczycieli oraz przywódców religijnych.

Warto sięgnąć po reportaż Asne Seierstad, by z bliska przyjrzeć się problemowi radykalizacji młodych muzułmanów wychowanych w Europie, by poznać życie codzienne w Państwie Islamskim i zobaczyć okrucieństwo wojny w Syrii. (JŁ)

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej


TOKARCZUK, Olga: Opowiadania bizarne. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018

tokarczuk-opowiadania-bizarneAkcja każdego spośród dziesięciu najnowszych opowiadań Olgi Tokarczuk toczy się w innej przestrzeni – Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, odległa Azja, zwyczajna kamienica gdzieś w Polsce, luksusowa klinika w Szwajcarii oraz wyimaginowane miejsca w dalekiej przyszłości. W życiu bohaterów tych „dziwacznych” opowieści (fr. ‘bizarre’ znaczy: dziwny, śmieszny, niezwykły) panuje złudny porządek, który pozwala utrzymać względną równowagę gdzieś pomiędzy szczęściem a smutkiem, dobrem a złem. Jednak prędzej czy później iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa znika. Bohater, postawiony w trudnej, często niedorzecznej sytuacji, musi pogodzić się z nagłą utratą wszystkiego, co dotychczas posiadał i porzucić system wartości, jakim się dotąd kierował. To z kolei skłania go do zadawania fundamentalnych pytań, np.: skąd wiadomo, że coś jest dobre, a coś złe? Dlaczego ludzie czują, że stworzony na miarę człowieka świat ich przerasta? I dlaczego tak trudno po prostu być szczęśliwym?

Wraz z kolejnym opowiadaniem, w świecie na pozór poukładanym i oswojonym, przybywa absurdalnych zdarzeń i postaci oraz wzrasta poczucie niepewności, zdumienia i… dziwności. „Opowiadania bizarne” są historiami na tyle nieprzewidywalnymi i pięknymi, że dzięki nim inaczej spogląda się na rzeczywistość. (NP)

Książka dostępna Wypożyczalni Głównej, Filii nr 1, Filii nr 3, Filii nr 4


Książki nowo zakupione do zbiorów Biblioteki

Kalendarz wydarzeń

Maj 2018
P W Ś C P S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Początek strony