Artykuły

Polecane nowości - maj

BEDNARZ, Karolina: Kwiaty w pudełku : Japonia oczami kobiet. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2018.

kwiatyKarolina Bednarz, reporterka, pisarka, absolwentka wydziału japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, pokazuje współczesną sytuację japońskich kobiet - dyskryminowanych i społecznie napiętnowanych, bardzo często zmagających się z wieloma problemami (np. domową przemocą fizyczną i psychiczną oraz molestowaniem seksualnym). Bohaterkami reportaży są m.in. mężatki opiekujące się domem i dziećmi, kobiety pracujące w korporacjach, singielki, prostytutki. Autorka bacznie obserwuje japońską rzeczywistość, stawia trudne pytania i rozprawia się z wieloma stereotypami dotyczącymi Japonii. Opisując codzienne życie i problemy Japonek, nie tylko odwołuje się do historii i tradycji Japonii, ale pokazuje też, jak współczesny porządek społeczny wpływa na sytuację kobiet. „Kwiaty w pudełku” czyta się jednym tchem. Autorka o niezwykle trudnych problemach pisze w sposób przystępny i zrozumiały. Polecamy reportaż Karoliny Bednarz. Warto go przeczytać, by lepiej zrozumieć Japonię, kraj nie tylko egzotyczny i intrygujący, ale pełen sprzeczności i niesprawiedliwości. (JŁ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej

 


CHWALBA Andrzej: Legiony Polskie 1914-1918. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

W 2018 r. cała Polska bardzo uroczyście obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Odbywają się liczne spotkania, o wydarzeniu informują banery na ulicach miast, nawet niektóre budynki oświetlane są na biało-czerwono. Ale czy Polacy znają wydarzenia, które doniepodległości doprowadziły? Komu oprócz Józefa Piłsudskiego i Romualda Dmowskiego zawdzięczamy to, że możemy świętować przez cały 2018 rok? Jaką rolę odegrały osławione Legiony, o których bardzo lubimy śpiewać? W Roku Jubileuszowym jest okazja poznać fakty historyczne, które doprowadziły do tego ważnego dnia – 11 listopada 1918 r. i poznać, jaką rolę odegrała wspomniana formacja wojskowa. Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w książce historyka Andrzeja Chwalby „Legiony 1914-1918”. W pierwszej części - „Militarne dzieje Legionów” autor przedstawia w układzie chronologicznym wydarzenia od powstania ruchu strzeleckiego w 1910 r. w Galicji, aż po proces legionistów w październiku 1918 r. W drugiej części - „Społeczna historia Legionów” poznamy zasady werbunku, wyposażenia, wizerunku społecznego Legionów, dowiemy się o sporach między brygadami, posłudze duchowej i służbie medycznej. Obok faktów historycznych autor przedstawia prozaiczne wydarzenia dnia codziennego, które uzupełniają obraz wielkich wydarzeń historycznych. Czy na czapce legionistów orzeł miał koronę? Dlaczego legioniści nie nosili rogatywek? Książka Andrzeja Chwalby „odkrywa” na nowo ludzką historię nieludzko morderczej wojny, której finałem była odzyskana niepodległość Polski”. (GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej

 


MASŁOWSKA, Dorota: Inni ludzie. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Iwona Inninie potrafi poradzić sobie z nieustannym uczuciem zazdrości, powodowanym słusznymi podejrzeniami o romans męża, przez co często wpada w furię. Odda wiele, żeby choć przez chwilę czuć się pożądaną. Pragnie rozwodu, jednak żal jej zostawić urządzone według własnego projektu piękne mieszkanie. Ulgę od dręczących ją myśli przynoszą coraz większe dawki xanaxu. Aneta, świadoma swojej wartości, pracę w Rossmannie traktuje jako chwilową, chciałaby być blogerką albo influencerką, ale coś sprawia, że wciąż znajduje się w tym samym miejscu, w wynajmowanym razem z niezbyt urodziwą i rozgarniętą nieprzyjaciółką Justą mieszkaniu. Wśród tych i paru innych postaci pojawia się łączący wszystkie wątki 32-letni Kamil, który od dzieciństwa marzy o wydaniu płyty, mimo to ciągle mieszka kątem u matki i zajmuje się skromną dilerką. Czy w życiu bohaterów zdarzy się coś, co pozwoli im wyrwać się ze świata, w którym jest coraz więcej gniewu, od byle jakiej codzienności?

„Inni ludzie” to śmieszna i zarazem gorzka, choć nie szydercza, opowieść o emocjonalnym wyjałowieniu, o zagubieniu człowieka uwikłanego w nierozwiązywalne sytuacje, niezdolnego do budowania wspólnoty. „XXI wiek, technologie, 3D gogle, a ciągle tylko karton gips ściana / dzieli pranie od umierania” – to panorama życia innych ludzi… czyli nas.

Siła utworu, który właściwie nie wiadomo, czy traktować jako ujętą w wersy współczesną powieść, poemat, czy sztukę teatralną, tkwi w języku, irytująco prawdziwym, w tekście skomponowanym w rytmach hiphopowego bitu ukrytego wewnątrz zdań i słów.

Tych, którzy nie mają wątpliwości, że dziełu Masłowskiej warto dać szansę, nie trzeba przekonywać. Do wahających się: książka porywa od pierwszego wersu! (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej

 


OSTROCH J., Aleksandra: Matki dzieci niezwykłych. – Czerwionka-Leszczyny : Agencja Reklamowo-Wydawnicza „Vectra”, 2018.

Dobra rmatkielacja z matką pozwala się dziecku rozwijać, natomiast trudna ogranicza je. Jeszcze większego znaczenia nabiera to w przypadku dzieci wybitnie zdolnych.

Salomea Słowacka-Bécu, Tekla Justyna Chopinowa, Maria Piłsudska, Wanda Żeleńska, Dorota Przybyszewska, Ludomira Szumska – matki dzieci niezwykłych. Kim były? Czy miały własne ambicje i pragnienia? Jak układały im się relacje w rodzinie? Jaką tworzyły atmosferę w domu? Jaki wpływ miały na swoje wyjątkowo zdolne dzieci i jakich wyrzeczeń wymaga wychowanie dziecka, które w dorosłym życiu zapisuje się na kartach polskiej kultury i historii jako niewątpliwie wybitna postać? Aleksandra J. Ostroch zauważyła, że kobietom tym należy poświęcić więcej uwagi, odkurzyć ich portrety, schowane dotąd w głębokich zakamarkach, i przywrócić im właściwe miejsce w biografiach.

Publikacja z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy zastanawiają się, jak wyglądało życie matek sławnych i wyjątkowo utalentowanych ludzi. W temat wpisują się więc artystyczne pasje, sukcesy i porażki dzieci, miłości, małżeństwa, ale też trendy obyczajowe różnych epok i środowisk, a także obraz polskiej rodziny. (NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej

 


RIDDLE, A.G.: Pandemia. – Poznań : Wydawnictwo Filia, 2018.

Zabójczapandemia epidemia, tajne badania naukowe, zagłada ludzkości i nieuchronna katastrofa - to tematy, które pojawiają się w najnowszej książce amerykańskiego pisarza Alberta Riddle. „Pandemia” łączy fikcję literacką z faktami. Czytelnik odnajdzie w niej zarówno elementy sensacyjne (spiski, pościgi, strzelaniny), jak i szczegółowe opisy badań naukowych powadzonych po wybuchu epidemii w Afryce. Wątki sensacyjne związane są z losami Desmonda Hughesa, który pewnego ranka budzi się w pokoju hotelowym w Berlinie. Okazuje się, że stracił pamięć. Chce dowiedzieć się kim jest i czym dotychczas się zajmował. Rozpoczyna więc własne śledztwo, w wyniku którego dowiaduje się, że jego wcześniejsze działania mogą mieć związek z epidemią. Badania naukowe łączą się z postacią dr Peyton Shaw, amerykańskiej lekarki, która staje na czele grupy epidemiologów walczących z zabójczą chorobą. Morderczy wirus (stanowiący odmianę gorączki krwotocznej) atakuje cały świat. Peyton Shaw i Desmond Hughes znajdują się w niebezpieczeństwie, ponieważ próbują odkryć spisek, który doprowadził do wybuchu zarazy. Powieść Alberta Riddle to porywająca książka, do ostatniej strony trzyma w napięciu, przyciąga uwagę i zaskakuje niespodziewanymi zwrotami akcji. Dlatego warto po nią sięgnąć. ()

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej

 


Książki nowo zakupione do zbiorów Biblioteki

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2018
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Początek strony