Artykuły

Polecane nowości - czerwiec

BRALCZYK, Jerzy, KIRWIL, Lucyna, OPONOWICZ, Karolina: Pokochawszy : o miłości w języku. - Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2018.

BralczykMiłość w języku, literaturze, kulturze, psychologii i socjologii - to główne tematy rozmów Jerzego Bralczyka (wybitnego polonisty i językoznawcy) i jego żony Lucyny Kirwil (psychologa, agresologa) z dziennikarką, publicystką i redaktorką książek Karoliną Oponowicz. Bohaterowie otwarcie i szczerze mówią o miłości, przyjaźni, zaufaniu, szacunku, dojrzałości, a także o burzliwych kłótniach i nieporozumieniach małżeńskich. Starają się odpowiedzieć na różne (nierzadko trudne) pytania, np. jak wyznać miłość, jak mówić o seksie, jak rozmawiać o pozytywnych i negatywnych uczuciach, jak rozwiązywać konflikty małżeńskie i co zrobić, by miłość była trwała.
Książka to pełna emocji, ale też humoru i dystansu, opowieść o relacjach między dwojgiem szanujących się i kochających się ludzi, także o chwilach trudnych i problemach, którym należy stawić czoło.
Warto po nią sięgnąć, by poznać codzienne życie i historię miłości Jerzego Bralczyka i Lucyny Kirwil, szczęśliwego małżeństwa z trzydziestopięcioletnim stażem.()

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


MICHALIK, Gabriel: Danuta Szaflarska : jej czas. – Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2018.

Michalik

Urodziła się w 1915 r. w Galicji i tam spędziła dzieciństwo. Dorastała w Nowym Sączu i w Krakowie, karierę sceniczną rozpoczęła w Warszawie, ale pierwszy angaż dostała do wileńskiego Teatru na Pohulance, pracę miała rozpocząć 1 września 1939 r. Do Warszawy wróciła w 1941 r. W stolicy grała w konspiracyjnym teatrze, walczyła w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych, a największą popularność przyniosła jej rola w pierwszym powojennym filmie pt. „Zakazane piosenki”. Ostatnią rolę zagrała mając sto lat. O kim mowa? O Danucie Szaflarskiej, którą Grzegorz Jerzyna określił mianem „aktorki totalnej”.
Polecamy Państwu pierwszą biografię aktorki, autorstwa Gabriela Michalika. Aktorki bardzo cenionej, bardzo lubianej, podziwianej. W jej drobnej postaci kryła się ogromna siła i determinacja, zdecydowanie, a jednocześnie wdzięk i niezwykła pogoda ducha. Pytana o receptę na długie życie mówiła „Po prostu kocham życie we wszystkich jego barwach, odcieniach i cieniach.”(GZ)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej, Filii nr 1, Filii nr 4, Filii nr 7


 

STELMACH, Piotr: Lżejszy od fotografii – o Grzegorzu Ciechowskim. – Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Stelmach

Grzegorz Ciechowski zmarł nagle i zostawił po sobie pustkę w świecie muzycznym. Od jego śmierci minęło prawie 20 lat, a w polskiej muzyce nie pojawił się artysta podobnego formatu.
Ceniony dziennikarz muzyczny radiowej „Trójki” postanowił oddać głos rodzinie, przyjaciołom i artystom, z którymi współpracował lider Republiki. Dzięki ich wspomnieniom powstała wyjątkowa biografia autora niezapomnianych piosenek, ikony polskiego rocka, poety, producenta muzycznego, bezkompromisowego i konsekwentnego artysty, choleryka, lojalnego przyjaciela, kochającego i wymagającego ojca. Piotr Stelmach, posługując się bogactwem przeprowadzonych rozmów, zaprezentował wierny portret człowieka, którego życie wypełnione było twórczą myślą, wnikliwą obserwacją, odczuwaniem i pasją.
Autor biografii nie pozwala sobie na wypowiadanie się o artyście w czasie bezwzględnie przeszłym. Opowieść ukazana na zasadzie odwróconej chronologii (przebieg zdarzeń rozpoczyna się w dniu pogrzebu, a kończy w momencie urodzin Ciechowskiego), wzbogacona o niepublikowane wcześniej zdjęcia i dokumenty, to doskonały sposób na zaklinanie rzeczywistości - pozostawia czytelnika z myślą, że artysta wciąż koncertuje, tworzy i stanowi niewyczerpane źródło inspiracji.(NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


 

SZCZEREK, Ziemowit: Siwy Dym albo Pięć Cywilizowanych Plemion. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2018

Szczerek

Ziemowit Szczerek, dziennikarz i prozaik, osadza akcję swojej najnowszej książki w niedalekiej przyszłości (w Europie Wschodniej, w połowie XXI wieku). Kreśli świat pełen przemocy, nierówności społecznych i chaosu, świat w którym panuje kryzys demokracji i szerzą się hasła nacjonalistyczne, a na linii Wschód-Zachód dochodzi do ciągłych napięć i nieporozumień. W tej absurdalnej i okrutnej rzeczywistości próbuje odnaleźć się główny bohater - Marcin Szreniawa, z pochodzenia Polak, korespondent wojenny i podwójny agent.
W powieści Ziemowita Szczerka, jak w dobrym kinie akcji, czytelnik jest świadkiem intryg, napadów, ucieczek i wybuchów. Książka do ostatniej chwili trzyma więc w napięciu. Dodatkowo autor w mistrzowski sposób łączy różne konwencje i gatunki (np. powieść drogi z sensacją i political fiction).
Warto przeczytać „Siwy Dym” Ziemowita Szczerka, by przekonać się, czy zaprezentowana tam wizja Europy Środkowej i Wschodniej to nieodległa przyszłość czy tylko polityczna fikcja?()

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej


 

VARGA, Krzysztof: Sonnenberg. – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2018.

Varga

András, budapeszteński intelektualista, badacz historii literatury austriackiej, od dłuższego czasu próbuje napisać monumentalną powieść, lecz nie może wyrwać się ze stanu obezwładniającej melancholii i podszytego rozpaczą poczucia schyłkowości. Ma romans z – jego zdaniem - najpiękniejszą kobietą świata, a kiedy kochanka wyjeżdża z mężem na urlop, bohater wyrusza w miasto, by przeżyć intensywną przygodę o charakterze towarzyskim. Miłosne schadzki i częste wypady z kumplami na szprycera są punktem wyjścia do dyskusji i czynienia dygresji na temat polityki, architektury, historii i obyczajowości węgierskiej. A, że András jest mistrzem wtrącania luźnych wypowiedzi, nawet najbardziej banalne wydarzenie może stać się okazją do wielostronicowych rozważań. Mowa tu o tłustym jedzeniu, gwiazdach piłki wodnej, aktorkach porno, seryjnych zabójcach, sposobach picia szprycera, idei Wielkich Węgier i wielu innych przejawach węgierskiego ducha.
„Sonnenberg” to literacka wyprawa w niezwykłe okolice Dunaju, opowiedziana z ironią, nostalgią i poczuciem humoru. Po trylogii węgierskiej, którą zamyka „Langosz w jurcie”, Varga kolejny raz uwodzi podróżami po Budapeszcie.(NP)

Książka dostępna w Wypożyczalni Głównej

(NP)

 


Książki nowo zakupione do zbiorów Biblioteki

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2018
P W Ś C P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony