„Zakodowani w bibliotece” – warsztaty w KBP

Czym jest programowanie komputerowe, jak sterować robotem i w jaki sposób uczyć kodowania? 8 września 2017 r. bibliotekarze z Krosna i powiatu krośnieńskiego spotkali się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, by zdobyć wiedzę na temat prowadzenia zajęć z programowania dla młodych użytkowników.

Szkolenie poprowadziły Iwona Kolosek – współautorka projektu „MoboLab – roboty i tablety w Twojej szkole” (z ramienia FRSI koordynuje Lokalne Kluby Kodowania „Link do przyszłości”) oraz Karolina Walecka – asystentka programów Nowe Technologie Lokalnie oraz „Link do Przyszłości” (współpracuje przy realizacji projektów FRSI: Mobilni Doradcy, TechKluby, konferencja Sektor 3.0).

W czasie warsztatów bibliotekarze poznali narzędzia do nauki kodowania, m.in. planszowo-karciana grę CodyRoby, gry online oraz aplikacje do samodzielnej nauki kodowania (Minecraft, CodeMonkey), narzędzia do tworzenia własnych programów (Scratch) i roboty edukacyjne (Finch). Otrzymali także wiele praktycznych porad, w jaki sposób uczyć programowania. Metodą, która pomaga w prowadzeniu tego typu zajęć jest m.in. praca w parach i współpraca, co prowadzi do angażowania bardziej zaawansowanych użytkowników. Ważne też, aby prowadzący zajęcia występował w roli przewodnika, nie mentora, aby sugerował samodzielne poszukiwanie rozwiązań, eksperymentowanie i uczenie się na błędach.

Szkolenie odbyło się pod hasłem „Zakodowani w bibliotece! – jak prowadzić zajęcia z programowania dla młodych użytkowników” w ramach projektu „Biblioteka jutra zmienia się!” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Partnerstwo dla książki”.

Poprawiono: wtorek, 12, wrzesień 2017 11:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Nowości w zbiorach

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Luty 2018
P W Ś C P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
Początek strony