Malarstwo Czesława Nogi

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowane są prace malarskie Czesława Nogi, uczestnika zajęć z malarstwa w Łańcuckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Otwarcie wystawy odbyło się 11 października 2017 roku.

 Czesław Noga, z wykształcenia inżynier górnik, obecnie na emeryturze. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Swoje prace prezentował m.in. na wystawie w Restauracji „VIS á VIS” przy Hotelu „Alfred Palace” w Łańcucie oraz na wystawie „Świadek Świętości – w hołdzie Janowi Pawłowi II” zorganizowanej w Bibliotece Pedagogicznej w Łańcucie. W czerwcu 2014 roku uczestniczył w zbiorowej wystawie członków grupy malarskiej Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie, a w lutym 2015 roku – w wystawie zorganizowanej w Łańcucie z okazji 40-lecia ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce. Brał też udział w wystawach poplenerowych organizowanych przez Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku. W 2012 roku jego obraz „Biała Dama w Łańcucie” otrzymał III nagrodę podczas wernisażu „Salon Obraz Roku 2012” w Łańcucie.

W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej Czesław Noga wystawia kilkadziesiąt prac, o których w folderze do wystawy, w szkicu „Wyzwanie białego podobrazia. Malarstwo Czesława Nogi”, Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:

(…) Na obecnej wystawie w Saloniku Artystycznym KBP artysta prezentuje ponad czterdzieści obrazów o zróżnicowanej tematyce – głównie pejzaż, także z elementami architektury, kompozycje kwiatowe, konie.

W eksponowanych pracach widoczne są umiejętności artystyczne i wiedza, zdobyte podczas zajęć w grupie malarskiej, a ich wyznacznikiem jest warsztat, którego Czesław Noga uczył się przez tradycję, przekazywaną w grupie. Oznacza to wykorzystanie i kontynuowanie wzorów charakterystycznych dla kręgu osób, z którymi najczęściej pracuje. Mimo to jego obrazy to świat odrębny – sposób postrzegania rzeczywistości i jej odzwierciedlanie w wyjątkowo stabilnych zestawieniach barw i kompozycjach podkreślają jego indywidualny charakter. Może nadeszła pora, by uwierzyć w słuszność własnej koncepcji tworzenia?

Malarstwo Czesława Nogi odznacza się także tym, że artysta pragnie swój pomysł – wizję przekształcić w dzieło sztuki, także przez „poprawianie” ukończonego obrazu. Jakby realizując spontaniczny akt twórczy nie wiedział jeszcze, jak ostatecznie wyglądać będzie jego dzieło. Siłą sprawczą procesu twórczego jest ogólna koncepcja obrazu, domysł, że ukierunkowane działanie przyniesie zamierzony rezultat.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli przyjaciele i znajomi Czesława Nogi. Licznie przybyli członkowie grupy malarskiej z Łańcuta. Nie zabrakło artystów i miłośników sztuki, m.in. Magdaleny Wyżykowskiej-Figury, Urszuli Janowskiej, dra Łukasza Gila, Samira Baidy i Zdzisława Gila. Obecna była też młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie.

Wystawa malarstwa Czesława Nogi czynna będzie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie do 4 listopada br.

Poprawiono: czwartek, 12, październik 2017 17:47

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Początek strony