Wystawa prac R. Grabowskiego w Saloniku Artystycznym Biblioteki

W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej prezentowane są prace Romana Grabowskiego. Otwarcie wystawy odbyło się 13 grudnia 2017 roku.

Roman Grabowski urodził się 24 lipca 1931 roku w Gliniku Mariampolskim (pow. gorlicki). Po wyzwoleniu w 1946 roku w gimnazjum ogólnokształcącym w Mościcach pod kierunkiem prof. Maxa rozpoczął naukę rysunku ołówkiem i węglem oraz malarstwa (zastosowanie perspektywy, posługiwanie się kolorem). Wiedzę z zakresu malarstwa zdobywał też poprzez samokształcenie, studiowanie książek tematycznych.

Od 2006 roku jest opiekunem grupy plastycznej „Pacykarnia” działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Krośnie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, swoje prace prezentował też na stoisku Uniwersytetu Trzeciego Wieku podczas Dni Krosna.

Stosuje różne techniki plastyczne. Posługuje się piórkiem i tuszem, wykonuje obrazy olejne i akwarele. Maluje na tkaninach, zajmuje się też ręcznym malowaniem porcelany.

Na wystawie prezentuje kilkadziesiąt prac pochodzących z różnych okresów twórczości: rysunek, obrazy malarskie (głównie pejzaże) oraz rękodzieło artystyczne.

W szkicu „W zieleniach dojrzałego lata. Wystawa prac Romana Grabowskiego” Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:

Ponad trzydzieści prac − obrazów olejnych, akwareli, rysunków tuszem, inspirowanych różnorodnością bieszczadzkich krajobrazów, widokiem szeroko rozlanej Wisły w okolicach Torunia czy zakolami Sanu pod Leskiem, nałęczowskim stawem z majestatycznymi łabędziami, kwitnącymi sadami spod Sandomierza, uliczką w Krośnie czy w Kazimierzu Dolnym, ścieżką w lesie niedaleko Wysowej  prezentuje Roman Grabowski na obecnej wystawie w Saloniku Artystycznym Biblioteki. To najbardziej wiarygodne świadectwo wiedzy i umiejętności, zdobywanych podczas wielu lat samokształcenia.

W eksponowanych pracach, w zależności od zastosowanej techniki, widoczne jest poszukiwanie własnej metody ukazywania głębi, bez „dosłownego” odwoływania się do zasad perspektywy. W obrazach olejnych wrażenie dali tworzą wbijające się w przestrzeń obrazu wyraźnie rozgraniczone plamy o zdecydowanych kolorach i formach budujących strukturę obrazu. Przeciwnie w akwareli, gdzie zakolorowane fragmenty płaszczyzny obrazu pozornie nakładają się na siebie  powstaje przestrzeń.

Podczas wernisażu gości powitała Bogusława Bęben, Zastępca Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Romanowi Grabowskiemu gratulowała pierwszej indywidualnej wystawy i życzyła dalszych sukcesów artystycznych.

W otwarciu wystawy uczestniczyły też: Anna Dubiel  Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Bogumiła Błażejowska  Prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krośnie oraz Magdalena Wyżykowska-Figura  krośnieńska artystka, która była inicjatorką wystawy. Licznie przybyła rodzina Romana Grabowskiego, nie zabrakło artystów i miłośników sztuki. Obecne były także członkinie grupy „Pacykarnia”.

Wystawa prac Romana Grabowskiego czynna będzie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej do 5 stycznia 2018 roku.

Poprawiono: środa, 13, grudzień 2017 19:50

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony