„Wkręceni w książki” – ferie zimowe w Filii nr 4 KBP

Ferie zimowe dobiegły końca, a wraz z nimi dobra zabawa w bibliotece. W Filii nr 4 przebiegały one pod hasłem „Wkręceni w książki”. Codzienne spotkania rozpoczynały się kręceniem mini kołem fortuny. W ten sposób dzieci losowały książkę i były „wkręcone” w czytanie jej fragmentów. Już pierwszego dnia los się do nich uśmiechnął: padło na fantastyczną lekturę – „10 niesamowitych przygód Neli”. Każdego kolejnego dnia było tylko lepiej. Wśród wylosowanych tytułów znalazły się: A. Paszkiewicz „Wesoły alfabet”, J. Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, R. Pawlaka „Być jak Ignacy”, M. Oklejak „Cuda – niewidy”, D. Strzemińskiej - Więckowiak „Z igły widły. Wierszowane przysłowia”, R. Klimczaka „Poznaję świat i kropka”, a także opowiadanie R. Witka „Ale teatr!”. Każda z wyżej wymienionych lektur pobudzała nie tylko wyobraźnię, ale wyzwalała w uczestnikach zajęć duże pokłady kreatywności i energii do wspólnej zabawy.

Dzieci wykonały wiele ciekawych prac plastycznych. Za pomocą barwionej kolorową kredą soli wykleiły papużki, ryby z morskich głębin oraz dostojne pawie. Innym razem ze starych skarpet i rękawiczek wyczarowały maskotki. Wystarczyło do tego użyć trochę ryżu, kolorowych szmatek, kawałki sznurka, klej i cudeńka były gotowe. Uczestnicy ferii bawili się także w architektów i konstruktorów, a czytelnię biblioteczną zamienili w mini miasteczko. Sprawdzili się także jako cukiernicy „wypiekając” z ciastoliny pyszne ciasteczka, babeczki i inne łakocie. Stworzyli również, na dużym arkuszu szarego papieru, portrety swoich przyjaciół. Dopasowanie rysunku do przedstawionej na nim osoby było dla wszystkich nie tylko dużym wyzwaniem, ale przede wszystkim dobrą zabawą.

Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy ruchowe z chustą Klanzy, gra w tenisa stołowego ze Stanisławem Gerulą, a także lubiana przez wszystkich rywalizacja sportowa w drużynach i gra w klasy. Dzieci nie tylko gimnastykowały ciało, ale także szare komórki. Na podstawie wylosowanych kart z ilustracjami wymyśliły fabułę kryminału, a do teatrzyku kamishibai narysowały piękne historyjki obrazkowe, by je następnie zaprezentować zgromadzonej w czytelni publiczności.

Gdy w drugim tygodniu ferii sypnęło śniegiem, zapragnęły ulepić przed wejściem do biblioteki bałwanka i przeczytać mu fragment wylosowanej w tym dniu książki. Czytanie w zimowej scenerii było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.

Na zakończenie feryjnych spotkań zorganizowany został biblioteczny konkurs karaoke. W znanych i lubianych przez wszystkich przebojach zaprezentowały się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Zabawa była znakomita, a pamiątką wspólnie spędzonego czasu w bibliotece były – specjalnie na tę okazję przygotowane – dyplomiki.

To nic, że ferie dobiegły końca, przecież za kilka miesięcy wakacje, a wraz z nimi wakacyjna zabawa wśród ciekawych książek w bibliotece.

W tegorocznych zajęciach feryjnych w Filii nr 4 wzięło udział 130 dzieci.

Poprawiono: czwartek, 15, luty 2018 17:28

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2018
P W Ś C P S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Początek strony