Wystawa rysunku Stanisława Góreckiego

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowana jest wystawa rysunku Stanisława Góreckiego, prof. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wernisaż odbył się 14 marca 2018 r.

Stanisław Górecki urodził się w 1948 r. w Wałbrzychu. Jest absolwentem krośnieńskiego „elektryka”. Studiował na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. W. Kunza, M. Wejmana i prof. W. Chomicza. Dyplom otrzymał w 1974 r. W latach 1974-1997 prowadził zajęcia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W latach 1992-1993 uczył w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Prowadził też zajęcia w Instytucie Edukacji Artystycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zorganizował ponad 100 wystaw indywidualnych (m.in.: Kielce, Lublin, Białystok, Gdańsk, Rzeszów, Olsztyn, Przemyśl, Zamość, Kraków, Lubaczów, Jarosław, Balassagyarmat – Węgry, Berlin, Baden-Baden, Inzlingen – Niemcy, Strasbourg – Francja, Koszyce – Słowacja, Lwów, Truskawiec – Ukraina). Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych: środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą (m.in.: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Lublin, Rzeszów, Ankara – Turcja, Bańska Bystrzyca – Słowacja, Bazylea – Szwajcaria, Couvin – Belgia, Baden-Baden – Niemcy, Auburn – USA, Austria, Paliano – Włochy, Montedoro – Sycylia).

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień: III nagrody w Konkursie „Lubelskie Zagłębie Węglowe” (Lublin, 1980), I nagrody w Konkursie im. Z. Kononowicza (za rysunek, Lublin, 1981), Nagrody Muzeum Ziemi Kaliskiej na I Międzynarodowym Triennale Rysunku pod patronatem T. Kulisiewicza (Kalisz, 1986), II nagrody na I Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego (Lubaczów, 1993), III nagrody na V Ogólnopolskim Biennale „Wobec Wartości” (Katowice, 1994), I nagrody w Konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” (Rzeszów, 1995), III nagrody na IV Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego (Lubaczów, 2002), Nagrody MENiS (2003) oraz III nagrody na Międzynarodowym Triennale Rysunku im. Andriollego (Nałęczów, 2012).

Stanisław Górecki prezentuje w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej ponad 40 prac, o których Stanisław Wójtowicz w szkicu (zamieszczonym w folderze do wystawy) „Pictura linearis czyli rysunki Stanisława Góreckiego” pisze m.in.:

Ołówek i długopis są, jak się okazuje, wystarczająco dobrym narzędziem do przedstawienia właściwych form i ich wzajemnych relacji oraz działania światła o zróżnicowanej intensywności i natężeniu. Linie o heterogenicznym przebiegu i zagęszczeniu tworzą rozświetlone przestrzenie sąsiadujące z tymi, gdzie cień ledwo nie przechodzi w przeczernienie.

W rysunkach wykonanych ołówkiem dodatkowym efektem jest bogactwo faktur, podkreślające nastrój tajemnicy kryjącej się w pozornej plątaninie linii zastępującej klasyczne kreskowanie. Atmosfera tajemnicy jest również obecna w małych formatach, ukazujących formy w ujęciu syntetycznym, mimo to – a może właśnie dlatego – sprawiające wrażenie wziętych z kosmicznego bezkresu.

Inspiracją prezentowanych prac było oddziaływanie natury skłaniające do jego interpretacji podczas rysowania. Te „objaśnienia” podobne są do współczesnych przekładów z pradawnego języka, w którego dźwiękach brzmi plusk wody w wartkim strumieniu, łoskot głazu toczącego się po stromym zboczu, huk fali bijącej w skaliste wybrzeże, szum powietrza poruszanego skrzydłami ptaka…

Podczas wernisażu prof. Stanisław Górecki wspominał lata spędzone w krośnieńskim „elektryku”. Mówił też o początkach swojej drogi twórczej i studiach na ASP w Krakowie. Pytany o sposób powstawania rysunków, stwierdził, że swoje prace wykonuje improwizując, i nie ma od razu gotowego pomysłu na ostateczny kształt dzieła.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli przyjaciele i znajomi prof. Stanisława Góreckiego. Obecni byli m.in. prof. W. Orlik, dr hab. M. Makiel-Hędrzak, M. Syrek, Z. Gil, M. Rygiel.

Wystawa rysunku Stanisława Góreckiego czynna będzie do 7 kwietnia 2018 r.

Poprawiono: czwartek, 15, marzec 2018 17:49

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2018
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony