Rysunek i malarstwo Dawida Podkula

W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej prezentowana jest wystawa rysunku i malarstwa Dawida Podkula. Wernisaż odbył się 9 maja 2018 r.

Dawid Podkul, ur. 1981 r. Ukończył edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dyplom zrealizował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza, praca magisterska z wyróżnieniem na temat twórczości Witkacego pod kierunkiem prof. UR Marleny Makiel-Hędrzak. Pracuje jako projektant w Krosno Glass. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych, m.in. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (2006), Krośnieńskim Domu Kultury w Krośnie (2007), Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (2007), Klubie Biorytm w Gorlicach (2007), Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie (2010), Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego „Galeria Na Pięterku” (2014) oraz zbiorowych, m.in. Przegląd Plastyki Krośnieńskiej RCKP (2004-2007), Biennale Plastyki Krośnieńskiej BWA (2008, 2010), Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku BWA w Rzeszowie (2008, 2009). Uczestnik I Pleneru Malarskiego Jaśliski Park Krajobrazowy w barwach jesieni (2011).

Artysta prezentuje w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej blisko 30 prac, o których Stanisław Wójtowicz w szkicu pt. „A nawet jeśli to wszystko sen?”, zamieszczonym w folderze do wystawy, pisze m.in.:

Przedstawienie człowieka – od pełnej postaci przez anatomiczne części jego fizyczności – staje się punktem wyjścia wieloaspektowej analizy sfery psychicznej i powiązań ze światem zewnętrznym. W pełnej napięcia narracji zacierają się i tracą znaczenie różnice między tkankami i organami ludzkiego ciała a elementami struktury widmowych miast, jakby wyjętych z futurystycznych wizji. Iluzję przestrzeni, tworzoną przez krwiobiegi skomplikowanych ciągów komunikacyjnych, rzędy pustych oczodołów okien, zerwane żebra sklepień, potęgują kreślone wertykalnie linie o łagodnie falującym przebiegu.

Zwieńczeniem tego multiwersum – nierealnego, lecz prawdziwego – są formy niedostępne wiedzy i doświadczeniu, powtórzone w kompozycjach malarskich – pulsujące fosforyzującym światłem na aksamitnej czerni tła.

W porównaniu z zapisami metafizycznych poszukiwań zaskakująco odmiennie prezentują się pejzaże. Wykonane jako studia z natury ukazują różne ujęcia popularnego motywu. W pejzażach traktowanych syntetycznie celem artysty jest przedstawienie typów roślinności w postaci form o zróżnicowanym zaczernieniu i fakturze. Inaczej w przedstawieniach niewielkich grup lub pojedynczych drzew, szczególnie wykonanych piórkiem i tuszem. Efekt cieniowania uzyskiwany jest tutaj przez precyzyjne kreskowanie, a przestrzeń budowana jest przez szczegółowy rysunek bezlistnych koron drzew. Zastosowanie koloru wprowadza dodatkowy element – nastrój.

Podczas otwarcia wystawy Dawid Podkul mówił m.in. o inspiracjach, które stanowią o różnorodnej tematyce jego twórczości, gdzie świat rzeczywisty – płynące ze świata natury pejzaże, postaci i przedmioty – przeplata się ze światem snu i podświadomości, co sprawia, że każdą z prac można odczytywać oddzielnie albo traktować całość jako przemyślaną kompozycję.

W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyli przyjaciele, znajomi i rodzina Dawida Podkula, a także krośnieńscy artyści, poeci i miłośnicy sztuki. Obecni byli m.in.: Anna Dubiel – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, dr hab. Marlena Makiel-Hędrzak, Ewa Zajdel-Ślemp, Krystyna Kulman, Zdzisław Gil, Zbigniew Więcek.

Wystawa rysunku i malarstwa Dawida Podkula będzie czynna do 9 czerwca 2018 r.

Poprawiono: czwartek, 10, maj 2018 15:17

Kalendarz wydarzeń

Październik 2018
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Początek strony