facebook-logo twitter-logo youtube-social-logo  

Artykuły

Euroregionalna konferencja w Bibliotece Narodowej

„Biblioteki publiczne w Euroregionie Karpackim” to temat konferencji zorganizowanej 26 października w Warszawie przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej oraz Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w ramach cyklu prezentacji współpracy bibliotek publicznych w euroregionach. W konferencji uczestniczyli bibliotekarze ze Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski. Obradom towarzyszyła przygotowana przez krośnieńskich bibliotekarzy wystawa publikacji poświęconych współpracy transgranicznej w Euroregionie Karpackim.

Współpracę bibliotek publicznych w EK rozpoczęła euroregionalna konferencja z udziałem bibliotekarzy ze Słowacji, Ukrainy i Węgier, zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krośnie w 1996 roku w Iwoniczu Zdroju. Tematem konferencji były „Biblioteki publiczne Euroregionu Karpackiego w okresie przemian ustrojowych”. Ze strony polskiej uczestniczyli w niej bibliotekarze z województw przemyskiego, rzeszowskiego i krośnieńskiego.

Kolejne euroregionalne konferencje biblioteczne odbyły się na Węgrzech (dotyczyła prawnych regulacji działalności bibliotek, 2001), w Przysieku k. Torunia (Biblioteki publiczne wobec Unii Europejskiej, 2001), następnie znów na Węgrzech (Biblioteki publiczne dla mniejszości etnicznych, 2002) i na Słowacji (Książka i czytelnik dziecięcy, 2003).

W konferencji „Biblioteki publiczne w Euroregionie Karpackim” w Bibliotece Narodowej uczestniczyli również Zofia Kordela-Borczyk - dyrektor wykonawczy Fundacji Karpackiej oraz Dawid Lasek - dyrektor Biura Polskiego EK. Zofia Kordela-Borczyk omówiła współpracę instytucji kultury na przygranicznych obszarach Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier, zaś Dawid Lasek przedstawił działalność Stowarzyszenia EURO-KARPATY na rzecz rozwoju Euroregionu Karpackiego.

Referaty wygłosili także goście z Węgier, Słowacji i Ukrainy oraz polscy uczestnicy konferencji: prof. dr hab. Oskar Stanisław Czarnik - kierownik Instytutu Książki i Czytelnictwa BN, Janusz Maciej Łokaj - dyrektor Grodzkiej Biblioteki Publicznej w Jeleniej Górze, Teresa Leśniak - dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz Wanda Belcik - kierownik Działu Informacyjno-Regionalnego KBP. Krośnieńska Biblioteka Publiczna jako współorganizator konferencji prezentowała książki i druki ulotne dokumentujące transgraniczne kontakty gospodarcze, turystyczne i kulturalne w Euroregionie Karpackim. Znaczącą częścią ekspozycji były rezulataty współpracy bibliotek.

 

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Listopad 2015
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Początek strony