facebook-logo twitter-logo youtube-social-logo  

Artykuły

Dyskusyjny Klub Książki w Krośnie doceniony

7 grudnia 2012 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Dyskusyjnych Klubów Książki w 2012 roku na terenie Podkarpacia, które prowadziła Małgorzata Augustyn, moderatorka wojewódzka DKK. Uczestników spotkania powitała Pani Barbara Chmura, dyrektor Biblioteki, dziękując wszystkim za zaangażowanie w działalność DKK i propagowanie idei czytelnictwa w województwie.

Za działalność klubową nagrodzono trzy DKK: w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli i Bibliotece Publicznej w Jodłowej. Moderatorzy wymienionych klubów odebrali aparaty fotograficzne Nikon Coolpix S3300 oraz gratulacje od Pani dyrektor.

Projekt Instytutu Książki, którego celem jest kreowanie mody na czytanie oraz aktywizacja środowisk lokalnych skupionych wokół bibliotek, cały czas pozyskuje nowych członków. Obecnie w bibliotekach publicznych Podkarpacia funkcjonują 72 Dyskusyjne Kluby Książki: 42 dla dorosłych czytelników, 20 dla młodzieży i 10 dla dzieci. Dyskusje o książkach nie muszą być nudne i kojarzone z obowiązkiem szkolnym. Klubowiczem może zostać każdy, kto ma na to ochotę, kto chce wyrazić swoje zdanie na temat konkretnej, omawianej na spotkaniu książki, lub tylko wysłuchać opinii innych. Dyskusyjne Kluby Książki stanowią doskonały sposób na poznanie nowych ludzi, pozwalają także rozwijać pasję czytania książek.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję wysłuchać wykładu dra Jana Balbierza, wykładowcy Instytutu Germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, na temat literatury skandynawskiej w XXI wieku. Podczas wykładu dr Jan Balbierz zaprezentował pięć głównych tematów we współczesnej literaturze skandynawskiej: kryminalny, społecznie zaangażowany, realizm magiczny, historyczny, dla dzieci i młodzieży. Ich wspólną cechą jest postmodernistyczne łączenie elementów literatury wysokiej z popularną, a czynnik ten krytycy wskazują jako wyjaśnienie popularności skandynawskich kryminałów na całym świecie.

Następnie Pani Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK przedstawiła informacje o działalności w roku 2012.

Dyskusyjny Klub Książki w Krośnie działa przy wsparciu finansowym i merytorycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej od 2007 roku. Spotkania odbywają się w każdy trzeci wtorek miesiąca, z wyłączeniem lipca i sierpnia. Omawiany jest jeden, wcześniej wybrany tytuł stanowiący początek rozmowy. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat lektury dyskutujemy o literaturze, ale nie tylko o niej. Niektóre problemy stają się również pretekstem do rozmowy o życiu, o nas, o tym co zrobilibyśmy na miejscu bohatera lub bohaterki. Chętnych do rozmowy i wyrażania swoich opinii o przeczytanej lekturze jest wielu, z roku na rok przybywa sympatyków książkowych dyskusji, obecnie do Klubu należy 17 osób. W ramach działalności krośnieńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki organizowane są także spotkania autorskie. Spotkania z Izabelą Sową, Grażyną Bąkiewicz, Ewą Kopsik, czy Anną Janko zgromadziły nie tylko członków DKK. Znajomość twórczości autora i późniejsze spotkanie z nim pozwala skonfrontować naszą opinię i wyobrażenie o postaci z wizją pisarza.

Krośnieński dyskusyjny Klub Książki został doceniony za działalność szczególnie w 2012 roku, ale także za zaangażowanie całościowe od początku swojego istnienia. Odebranie nagrody było miłym akcentem na koniec roku i równie miłą zachętą do większej aktywności w następnych latach.

Polecane nowości

zapytaj-bibliotekarza

jak-zostac-czytelnikiem

zaproponuj-do-zbiorow

NewsletterKalendarz wydarzeń

Listopad 2015
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Początek strony