Polecane nowości - grudzień 2020
Bukłaha, Zuzanna: Nomadzi : życie w drodze. – Kraków : Wydawnictwo Znak, 2020.
Nomadzkie historie spisała Zuzanna Bukłaha, która jest dziennikarką, reporterką i można by rzec „eks-nomadką” zakochaną w Hiszpanii. Jest to zbiór opowieści podróżników, którzy porzucili Polskę, tradycyjne życie i wyruszyli w podróż całymi rodzinami, w parach bądź w pojedynkę. Wraz z naszymi bohaterami przenosimy się na Bali, do Kambodży, Hiszpanii, Portugalii i wielu innych ciekawych miejsc. Czytając te historie dowiemy się jak wygląda ich obecne życie, praca oraz dlaczego zdecydowali się wyjechać. Od naszych bohaterów dowiemy się o różnicach kulturowych, szacunku, tolerancji, a także o problemach z którymi borykają się ludzie w biedniejszych rejonach naszej planety. Książka jest niezwykle inspirująca, znajdziemy w niej porady jak zacząć swoją własną życiową podróż.
Nomadzkie historie opowiedzieli:
Tomek, prawnik, pracuje z Bali
Asia z bloga „Somos Dos”
Kasia i Kuba z bloga „Podróż Odbyta”
Helena, nauczycielka jogi, pracuje z Australii
Anna Alboth, dziennikarka, aktywistka z bloga „The Family Without Borders”
Agata i Grzegorz, digitalizatorzy z Hiszpanii
Olga, aktywistka z bloga „Czujczuj”
Marga, nauczycielka hiszpańskiego
rodzina Mitali z bloga „Mitale w podróży”.
Po wybuchu pandemii, świat zatrzymał się, podróżowanie jest utrudnione, albo wręcz niemożliwe. Może warto więc zagłębić się w lekturę, aby choć na chwilę zapomnieć o rzeczywistości w której obecnie żyjemy? /MS/
Coben, Harlan: Chłopiec z lasu. - Warszawa : Wydawnictwo Albatros, 2020.
Harlan Coben to współczesny amerykański pisarz, który uznanie w kręgu miłośników literatury sensacyjnej zdobył swoją trzecią książką „Bez skrupułów”, opublikowaną w 1995 r. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą – Edgar Poe Award. Światowa popularność Cobena zaczęła się w 2001 roku od thrillera „Nie mów nikomu”, zekranizowanego w 2006 r.
Twórczość pisarza wciąż budzi zainteresowanie filmowców: na podstawie prozy Cobena powstało kilka filmów i seriali.
Najnowsza Jego powieść „Chłopiec z lasu” to połączenie sensacji i thrillera psychologicznego.
W New Jersey ginie dręczona w liceum dziewczyna. Gdy wraca, okazuje się, że brała udział w „Wyzwaniu” i wszystko było przez nią ukartowane. W związku z tym, gdy kilka dni później ginie na nowo, nikt nie bierze tego na poważnie. Do czasu gdy znika też Crash – bogaty dzieciak lokalnego producenta telewizyjnego. W całą sytuację zamieszany jest również senator Rusty Eggers i jego ochroniarz – były pułkownik Chambers. Do akcji wkracza znana nam już dobrze Hester Crimstein oraz tajemniczy Wilde – mężczyzna znaleziony w dzieciństwie w lesie. Wilde nie może zignorować sprawy outsiderki, która nikogo nie obchodzi. Ale żeby wyjaśnić tajemnicę jej zniknięcia, będzie musiał wrócić do swojej przeszłości i do miejsca, w którym władza pozwala na utrzymywanie sekretów, które mogą zagrozić milionom ludzi. Tajemnice przeszłości, które nękają bohaterów wracają po latach, by wyjść na światło dzienne, a zarazem sprowadzić zagrożenie i wymusić konfrontację.
Pisarz od kilku lat nie traci pomysłów na kolejne historie, jak również swojego charakterystycznego stylu. Klasycznie znajdujemy tutaj sarkastyczne wypowiedzi, kilka wątków i wiele postaci pozornie ze sobą niezwiązanych. Zagadka oczywiście wyjaśnia się dopiero na ostatnich stronach powieści, a ostatnie zdania napełniają nas nadzieją, że losy bohatera odmienią się na lepsze.
„Chłopiec z lasu” to właśnie taka książka – intrygująca zagadką, choć nie zaskakująca szczególnie, sprytnie poprowadzona. To lektura z dreszczykiem na dwa, trzy wieczory, która na pewno nie zawiedzie miłośników twórczości Cobena. /EK/
Fryczkowska, Anna: Cyrkówka Marianna. – Warszawa : Świat Książki, 2020.
Tytułowa bohaterka powieści to Marianna Razik, cyrkówka i malarka, jedna z najbarwniejszych artystek ludowych XX wieku. Książka Fryczkowskiej jest opowieścią o kobiecie, która zmagała się z własnymi słabościami i problemami, ale nigdy się nie poddawała. Marianna Razik, wraz z mężem Franciszkiem prowadziła dwuosobowy cyrk, jeżdżąc po Mazowszu i dając przedstawienia. Jako wędrowni artyści nieśli ludziom nadzieję, chwilę wytchnienia, przerwę od codziennego trudu życia w małych wsiach i miasteczkach. Po śmierci męża poświęciła się malarstwu uwieczniając sceny z ich cyrkowego życia. Autorka odtwarza charakter i sposób myślenia Marianny pełen niepohamowanego optymizmu, ukazuje jej pragnienie czerpania z życia tego, co najlepsze: „życie takie jest, że trudno planować. Trzeba żyć jak najlepiej, z dnia na dzień”. Powieść barwna, napisana lekkim językiem przenosi nas do powojennej historii Polski, co niewątpliwie jest jej dodatkowym atutem. /MS/
Jagielski Wojciech: Strona świata. – Kraków : Wydawnictwo Znak, 2020.
Wojciech Jagielski, dziennikarz, reporter, korespondent wojenny, w swoich książkach i artykułach prasowych przybliża nam odległe strony świata, Azji, Afryki i konflikty, którymi są nękane. Kiedy w latach 80. rozpoczynał pracę jako dziennikarz, jak sam mówił podczas spotkania z czytelnikami, regionami tymi prawie nikt się nie interesował i przez lata, jak pokazuje wiele faktów, niewiele się zmieniło. Są to nadal regiony odległe nie tylko w sensie geograficznym ale mentalnym i kulturowym. Dlatego wydana w listopadzie „Strona świata", zbiór najciekawszych tekstów, publikowanych w „Tygodniku Powszechnym" zasługuje na szczególne zainteresowanie. Wszystkie wydarzenia, o których pisze autor, są bardzo aktualne i ważne bez względu na czas i kontynent na którym miały miejsce.
Jednym z bohaterów jest Etiopczyk, Tedros Adhanom. Niewielu skojarzy nazwisko i funkcję, którą sprawuje, a jest to obecnie jedna z ważniejszych, biorąc pod uwagę problem, z którym zmaga się świat. Czy jego doświadczenie w dziedzinie epidemiologii odegra znaczącą rolę? Jak potoczyły się losy afrykańskiego Wałęsy i jakie wzorce przejmował z polskiej Solidarności? Czy afrykański lekarz, który leczy i pomaga kobietom zgwałconym w czasie licznych afrykańskich wojen, jest szanowany i ceniony przez wszystkich? Czy przynależność do rodziny Saudów zapewnia bezpieczeństwo? Czy imię Donald Tramp, nadane afgańskiemu chłopcu przez ojca, wbrew tradycji, przyniesie mu szczęście, czy skomplikuje życie To tylko kilka tematów o których przeczytacie w „Stronach świata".
Bohaterami reportaży są ludzi prości i wykształceni, władcy i rebelianci, ludzie żyjący w zgodzie z rodzinną tradycją i szukający miejsca w nowoczesnym świecie. Autor łączy doskonałą znajomość miejsc i niezwykłą wiedzę, bo to zapewnia pełny i spójny obraz tych odległych regionów świata. Może spowoduje to, że zainteresujemy się nimi, wzbudzimy w sobie ciekawość świata, tego odległego, innego. A może przestaniemy patrzeć nieprzychylnym okiem na inny kolor skóry, inną religię i wykażemy się większym zrozumieniem i empatią w stosunku do ludzi, którzy za wszelką cenę, często z narażeniem życia podążają do Europy. Wydaje się, że Wojciech Jagielski ma rację w twierdząc „Dlaczego do Europy? Od pół tysiąca lat, odkąd podbili resztę świata, Europejczycy wmawiali wszystkim, że są najlepsi, najmądrzejsi, że powinno się z nich brać przykład, na ich wzór budować państwa, gospodarki, kodeksy prawne, ubierać się jak oni, mówić ich językiem, nawet wierzyć w tego samego Boga. Dlaczego więc dziwią się, że wszyscy pchają się właśnie do Europy?” /GZ/
Zdobywcy: ludzie, szczyty, wyprawy. – Warszawa : Burda Media Polska, 2020.
Publikacja ta powstała we współpracy z Królewskim Towarzystwem Geograficznym – najbardziej prestiżową i największą na świecie organizacją zajmującą się odkryciami geograficznymi oraz z Alpine Club, najstarszym klubem wspinaczkowym na świecie.
Przez tysiąclecia łańcuchy górskie na ziemi pozostawały zasadniczo bezludne. Góry uważano za groźne, niegościnne i tajemnicze. I chyba ta właśnie tajemniczość przyczyniła się do narodzin sportu wspinaczkowego.
Układ tej książki jest chronologiczny i rozpoczyna się od czasów prehistorycznych, czyli odkrycia Ótziego – człowieka lodu, które znacząco poszerzyło wiedzę na temat prehistorycznych podróży w górach. Powody dla których Ótzi wyruszył na wędrówkę przez Alpy pozostają nieznane, ale uważany on jest za pierwszego w dziejach alpinistę.
W publikacji przedstawione są historie ponad stu alpinistów i himanalistów, którzy pierwsi mierzyli się z górskimi szczytami, nierzadko dokonując ważnych odkryć naukowych. To właśnie są przykłady niezwykłej odwagi w obliczu walki z żywiołami.
Złoty wiek alpinizmu nastał w połowie XIX wieku, wtedy to narodził się sport wspinaczkowy. W XX wieku uwaga świata wspinaczkowego skierowała się ku najwyższym łańcuchom górskim na świecie, leżącym w Azji. W Himalaje ruszyły duże, dobrze zorganizowane wyprawy.
Obrazy i historie zebrane w tej książce nie pozostawiają wątpliwości co do tego, jaką wielką radość i satysfakcję może przynieść wspinaczka. Są tutaj zamieszczone nieznane fakty, niepublikowane wcześniej fotografie i mapy najważniejszych wejść w historii alpinizmu i himanalizmu oraz szczegółowe profile najsłynniejszych szczytów świata. Nie jest to książka beletrystyczna lecz wspaniale ilustrowane opracowanie, rodzaj leksykonu. Dołączone do tej pozycji niezwykle ciekawe rozkładówki poświęcone ewolucji sprzętu alpinistycznego, grafiki najsłynniejszych szczytów świata i przekrojowe tematy dotyczące m.in. symboliki gór. Wszystko to złożyło się na barwny fresk opowiadający o „nieokiełznanej chęci poszerzenia horyzontów i przekraczania własnych ograniczeń”.
Książka ta jest bardzo dobrą propozycją dla miłośników sportu wspinaczkowego, jak również wspaniałą lekturą dla wszystkich, którzy kochają góry i często widzą w nich magię. Myślę, że można podsumować ją myślą Martyny Wojciechowskiej: „W górach można zatracić życie, a w nizinach można je przegapić”. /EK/